Rapid

Škoda Rapid je liftback nižší střední třídy představený automobilkou Škoda Auto v roce 2012. Svými rozměry vyplňuje mezeru v nabídce automobilky mezi Fabií a Octavií. Od roku 2013 je v nabídce automobilky také varianta hatchback s názvem Škoda Rapid Spaceback.

Škoda Rapid
Škoda Rapid | zdroj: auto.cz

Oficiální premiéra proběhla v září 2012 na Pařížském autosalonu, v Česku se následně začala prodávat 20. října 2012. Téhož roku se začala prodávat i v Evropě, o rok později v Číně a na začátku roku 2014 se dostala i na Ruský trh. V Mladé Boleslavi se vyrábí spolu s technicky shodnou čtvrtou generací Seatu Toledo. Podobně jako u Škody Roomster je podvozková platforma vozu sestavena z upravených komponent stávajících modelů koncernu Volkswagen. Přední náprava pochází z Volkswagenu Polo 6R (A05, vyráběného od roku 2009). Škoda Rapid není postavena na nové platformě MQB z důvodu úspory nákladů, může být tudíž nabízena za nižší cenu.

Škoda Rapid je dodávaná na čínský trh v karosářské verzi sedanu se stupňovitou zádí (na rozdíl od evropské varianty liftbacku). V Číně se prodávají technicky a vzhledově zpřízněné automobily VW Santana a VW Jetta.

Od konkurence ho mimo jiné odlišuje několik „simply clever“ (prostě chytrých) řešení podle sloganu značky. Škrabka na led je zakomponována v krytu hrdla palivové nádrže, oboustranný koberec v zavazadlovém prostoru, vyjímatelný koš na odpadky, držák na pití v bočnici sedadla a různé přihrádky, kapsy a háčky. Oproti technicky značně rozdílné indické verzi bude disponovat třeba velkým barevným dotykovým displejem s GPS nebo audio systémem se vstupem i na USB. Rapid s motorem 1,6 TDI CR/66 kW bude uveden až v roce 2013 a s motorem 1,6 MPI/77 kW bude určen jen pro trhy mimo EU. Díky poměrně dlouhému rozvoru a širšímu rozchodu zadních kol než předních má vůz jisté jízdní vlastnosti, které jsou na špičce segmentu.