Kodiaq

Škoda Kodiaq je velké SUV značky Škoda. Je větší než SUV Yeti. Začal se vyrábět v roce 2016. Základem je platforma VW Group MQB, sdílená také s nejnovější generací Volkswagen Tiguan a SEAT Ateca. Je však větší než Tiguan a je to první sedmimístná Škoda. Disponuje bohatou výbavou, k dispozici je například digitální kaplička přístrojů, Wi-Fi a head-up displej. Bude mít také pravděpodobně hybridní elektrický pohon.

Nová Škoda Kodiaq na snímku z 15. srpna 2016. | zdroj: novinky.cz

Koncept „Vision S” se objevil v březnu 2016 na autosalonu v Ženevě. Konečné SUV se představilo 29. září 2016 na autosalonu v Paříži a první vozy byly zákazníkům dodány v únoru 2017. Cena vozu se v Česku pohybovala mezi 670.000 až 1,2 milionu korun. O Škodu Kodiaq byl obrovský zájem, čekací lhůty se mohly u nejžádanějších motorizací vyšplhat až na šest měsíců.

Top Gear ocenil novou Škodu Kodiaq titulem nejlepší automobil pro velké rodiny.

Prodej Kodiaqu bude v Česku zahájen se dvěma benzínovými motory (1,4 TSI/110 kW a 2,0TSI/132 kW) a dvěma dieselovými motory (2,0 TDI/110 kW a 2,0 TDI/140 kW). K dispizici bude pohon 4×4 a automatická 6-7 stupňová nebo manuální převodovka. V zahraničí bude navíc v nabídce benzínový motor 1,4 TSI/92 kW.[

Automobil je nazván Kodiaq, podle největšího žijícího poddruhu medvěda hnědého, medvěda kodiak. Psaná podoba tohoto jména je odvozena z jazyka původních obyvatel z kmene Alutiiqů. V prosinci 2015 si Škoda nechala jméno oficiálně zaregistrovat, a to přímo v kategorii SUV vozů. Jméno firma oficiálně potvrdila v květnu 2016. Původně se spekulovalo zejména nad názvy Snowman (z angl. sněhulák) a Polar, které však již dříve označil někdejší šéf Škody Vahland za mediální spekulace.